ForManWay

Specyfika domowego biura – jak wygląda praca w trybie Home Office?

Ograniczenia wprowadzone w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią spowodowały, że wiele firm umożliwiło swoim załogom pracę zdalną.

Zanim jeszcze jednak koronawirus stał się tematem numer jeden w naszym kraju,  Office wymieniane było jako jeden z benefitów, którymi pracodawcy starali się zachęcić potencjalnych kandydatów. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje zalety jak i wady, nad którymi warto się zastanowić przed podjęciem decyzji o pracowaniu z domu.

Plusy Home Office

Z perspektywy pracownika wykonywanie swoich obowiązków bez konieczności wychodzenia z domu jest z pewnością wygodne. Nie trzeba poświęcać czasu na dojazdy ani przejmować się nadmiernie wyglądem, o ile praca nie wymaga uczestnictwa w konferencjach z wykorzystaniem kamery. Od momentu wprowadzenia przepisów COVID-19 powracającym dowcipem stały się zdjęcia i filmy prezentujące ludzi siedzących przed monitorami w zdekompletowanych strojach lub pracujących z łóżka. Home Office pozwala również na większą swobodę w zarządzaniu czasem pracy i łączenie życia prywatnego z zawodowym. W takim trybie łatwiej jest umówić wizytę u lekarza lub załatwić coś w urzędzie.

Praca zdalna jest korzystna również dla pracodawców. Przede wszystkim częściowo uniezależniają się oni od lokalnego rynku pracy i mogą pozyskiwać wykwalifikowanych kandydatów z dowolnej części kraju, a nawet z zagranicy. Home Office pozwala również ograniczyć wydatki związane z wynajęciem powierzchni biurowej oraz przygotowaniem stanowisk pracy.

Minusy pracy z domu

Mimo wielu zalet, zdalna praca ma również i swoje wady. Brak bezpośredniego kontaktu poszczególnych członków zespołu może negatywnie wpłynąć na jego integrację, a co za tym idzie skuteczność w realizacji celów biznesowych. Długotrwałe przebywanie w domu może negatywnie oddziaływać również na kondycje psychiczną i fizyczną pracownika, czego skutkiem będzie obniżenie jego motywacji i produktywności. Wiele osób rozpoczynających pracę na Home Office ma również problem z osiągnięciem właściwego balansu pomiędzy trybem pracy a czasem wolnym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *