Free cookie consent management tool by TermsFeed Świadczenia zdrowotne - kiedy przysługują? - ForManWay

ForManWay

Świadczenia zdrowotne – kiedy przysługują?

Wypadki przy pracy, choroby i inne tego typu zdarzenia losowe zdarzają się dosyć często i uniemożliwiają lub ograniczają możliwość wykonywania obowiązków służbowych na danym stanowisku. W takich sytuacjach pracownikom przysługują świadczenia zdrowotne. Warto więc wiedzieć w jakich przypadkach można się o nie ubiegać.

Kiedy przysługują świadczenia zdrowotne?

Rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych różnią się w zależności od przyczyny powstania danego uszczerbku na zdrowiu. O finansowe wsparcie mogą zabiegać osoby:

  • ubezpieczone,
  • zatrudnione na umowie o pracę lub umowie zlecenie (tylko jeżeli osoby zatrudnione na tej umowie opłacają składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe),
  • cierpiące na choroby zawodowe.

Choroby zawodowe będące podstawą do uzyskania świadczenia zdrowotnego

Są to dolegliwości spowodowane działaniem różnych szkodliwych czynników, które pojawiają się w środowisku pracy lub są związane ze sposobem jej wykonywania. Dotykają one osób, które przez długi czas wykonują np. forsowne czynności lub przebywają w nieodpowiednich warunkach. Charakteryzują się długotrwałym przebiegiem oraz leczeniem. Do najczęściej występujących chorób zawodowych należą:

  • ołowica – zatrucie ołowiem będące skutkiem okładania się metalu w organizmie. Na tę chorobę narażone są osoby wdychające opary zawierające ołów, np. hutnicy, a także pracownicy wytwarzający kable, baterie i inne przedmioty zawierających ołów lub jego stopy.
  • pylica – wywołuje ją długotrwałe wdychanie pyłów, np. węglowego. Razem z nią może występować przewlekłe zapalenie oskrzeli bądź rozedma płuc. Czasem dochodzi do powstania serca płucnego, a także niewydolności krążenia. Narażeni są przede wszystkim górnicy.
  • zespół cieśni nadgarstka – powoduje go stały ucisk nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Często prowadzi do drętwienia i mrowienia palców, zaniku mięśni kciuka, a także do osłabienia siły chwytu. Na ten stan chorobowy narażeni są informatycy, rowerzyści, muzycy i osoby pracujące na stanowiskach wymagających powtarzania ruchów obciążających nadgarstek.
  • gorączka metaliczna – choroba występuje u osób pracujących przy obróbce termicznej stali galwanizowanej np. hutników. Powstaje na skutek wdychania oparów składających się z cząstek tlenku cynku, tlenku żelaza czy tlenku magnezu.

O świadczenia zdrowotne można się ubiegać także, gdy wydarzy się wypadek przy pracy, czyli nagłe zdarzenie, wywołane przez przyczynę zewnętrzną związaną z wykonywaną pracą lub podróżą służbową, które skutkuje trwałym urazem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *