Free cookie consent management tool by TermsFeed Dni wolne na opiekę nad dzieckiem - ForManWay

ForManWay

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z art. 188 kodeksu pracy w sytuacji, w której Twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 14 roku życia, w ciągu całego roku kalendarzowego przysługują Ci dodatkowe 2 dni wolne przeznaczone na opiekę lub ich ekwiwalent w postaci 16 godzin. Choć są one czasem opisywane jako „urlop na dziecko”, kodeks pracy nie definiuje tego okresu jako urlopu. Należy jednak mieć na uwadze, że rozpatrywane przypadki dotyczą wyłącznie sytuacji, w których syn lub córka są zdrowi i w pełni sił. Kodeks pracy bowiem zupełnie inaczej reguluje kwestię opieki nad chorym małoletnim.

O czym warto pamiętać?

Jeśli oboje rodzice posiadają umowy o pracę, ich świadczenia nie sumują się i oboje mają do wykorzystania dwa dni na opiekę nad dzieckiem (lub ekwiwalent w postaci 16 godzin). Oznacza to, że jeśli ojciec zdecyduje się wykorzystać jeden dzień wolny w roku kalendarzowym, wówczas matce pozostaje do dyspozycji wyłącznie połowa czasu przewidzianego przez ustawodawcę.

Jak złożyć wniosek o dni wolne na dziecko?

Należy złożyć u pracodawcy imienny wniosek, w którym, powołując się na art. 188 kodeksu pracy, informujemy, że chcielibyśmy skorzystać z przysługującego nam świadczenia z zachowaniem pełnego wynagrodzenia w określonym wymiarze. Nie musisz nawet podawać żadnego wyjaśnienia.
Musisz też określić, w jaki sposób planujesz wykorzystać świadczenie – częściowo czy w całości i czy w przeliczeniu na godziny czy też dni. Jeśli decydujesz się na częściowe wykorzystanie świadczenia, pamiętaj, że pozostałą jego część musisz wykorzystać według tego samego przelicznika. Pamiętaj ponadto, że pracodawca nie ma ma podstaw prawnych, aby bez podania przyczyny odmówić osobie składającej wniosek o wolne na opiekę.

Komu przysługuje to świadczenie?

Każdy rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę jest uprawniony do skorzystania z dodatkowego wolnego na opiekę nad małoletnim poniżej 14 roku życia. Staż nie ma tutaj wpływu na wysokość świadczenia, które pozostaje takie samo zarówno dla osoby z kilkuletnim jak i kilkumiesięcznym stażem. Za dowolny okres przeznaczony na opiekę nad małoletnim pracownik otrzymuje 100% swojego wynagrodzenia (w przeciwieństwie do L4 z powodu dłuższej choroby dziecka).
Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło nie mogą korzystać ze świadczenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *