Free cookie consent management tool by TermsFeed Przekwalifikowanie po 40 - jak sobie poradzić w nowym zawodzie? - ForManWay

ForManWay

Przekwalifikowanie po 40 – jak sobie poradzić w nowym zawodzie?

Naturalnym elementem rozwoju cywilizacyjnego człowieka jest zmiana. Dotyczy ona wszystko, od hierarchii społecznych, poprzez ustroje polityczne, aż po zasady panujące w rodzinach. Nie dziwi więc, że zmienia się także kultura pracy i to, jak ją postrzegamy. Niegdyś wybraną w młodości pracę wykonywało się do końca życia. Obecnie coraz bardziej popularne jest zmienianie miejsca zatrudnienia, a nawet przekwalifikowanie po 40. Ale jak sobie poradzić w nowym zawodzie? Czy warto się na to decydować?

Przebranżowienie, jak każda inna życiowa decyzja, ma zalety i wady. Niesie ze sobą pewne ryzyko, ale może być dobrym sposobem na rozwój i przełamanie rutyny, dlatego warto ją rozważyć.

Przekwalifikowanie – dlaczego akurat po 40?

Przyczyn tego zjawiska może być kilka. W tym wieku na ogół czujemy się jeszcze na tyle młodzi, że wyzwania są ekscytujące, a nie problematyczne, a chęć poznania czegoś innego jest motywująca, a nie paraliżująca.

Co więcej, osoby, które skończyły 40 lat, pracowały na jednym stanowisku już jakiś czas, miały okazję skończyć studia i przekonać się, jak wygląda kariera w wybranym zawodzie. Miały także możliwość osiągnąć sukces na wybranej ścieżce i sprostać wielu wyzwaniom. Dzięki temu doświadczeniu podejmowana przez nich decyzja jest bardziej świadoma.

Przekwalifikowanie po 40 – dlaczego jest to coraz bardziej popularne?

Do najczęstszych powodów, dla których ludzie decydują się na zmianę branży, w której się specjalizują, należy chęć:

  • uniknięcia wypalenia zawodowego;
  • wykorzystania talentów;
  • osiągnięcia czegoś nowego;
  • pracowania dla siebie, nie dla innych.

Zmiana zawodu bywa też naturalnym efektem różnych życiowych decyzji, np. zmiana miejsca zamieszkana. Wiele osób podczas studiów wyjeżdża na program Erasmus i zostaje za granicą po skończeniu edukacji. Po latach, decyzja o powrocie do kraju, często wiąże się z koniecznością zmiany zawodu.

Niektórzy przekwalifikowują się po 40 także ze względu na to, że w tym czasie nabierają odwagi na zrealizowanie odłożonych planów. Wiele osób idzie do pierwszej pracy, zbiera doświadczenie i kapitał, a później wykorzystuje zaoszczędzone pieniądze, np. by założyć swoją firmę lub zapewnić sobie lepszą edukację.

Przekwalifikowanie po 40 ma źródła także w:

  • kryzysie wieku średniego;
  • ogłoszeniu upadłości dotychczasowej firmy;
  • chorobach;
  • utracie uprawnień do wykonywania zawodu.

Przekwalifikowanie po 40 – dlaczego warto to zrobić?

Nowa kadra, różnorodne doświadczenie zawodowe, entuzjastyczne podejście. To wszystko jest teraz bardzo cenne dla pracodawców, dlatego znalezienie zatrudnienia nie powinno stanowić problemu.

Decyzję o przekwalifikowaniu się po 40 można rozważyć także ze względu na to, że:

  • zmiany motywują do pracy nad sobą i rozwoju osobistego;
  • odkładanie marzeń może powodować niezadowolenie z obecnej sytuacji życiowej;
  • nowe doświadczenia pomagają uniknąć rutyny.

Przekwalifikowanie po 40 – jak sobie poradzić w nowym zawodzie?

Nowy początek zawsze jest wyzwaniem, niezależnie od tego, co się zaczyna i w jakim wieku. Aby ułatwić sobie proces przebranżowienia warto wybrać pokrewną branżę do tej, w której ma się już doświadczenie. Ułatwi to proces nauki i być może okaże się wartościowe z punktu widzenia pracodawcy.

Warto także rozważyć swoje zainteresowania i zalety, a przed złożeniem CV, popracować nad słabościami lub uzupełnić luki w edukacji.

Kolejną kwestią jest właśnie nauka. Trudno będzie zmienić branżę bez odpowiedniego wykształcenia oraz kwalifikacji, dlatego należy zainwestować w kursy, szkolenia lub szkoły policealne.

Co jest potrzebne, by poradzić sobie w nowym zawodzie?

Niezależnie od tego, kiedy następuje zmiana pracy, zawsze warto zebrać jak najwięcej informacji na temat potencjalnej kariery, stanowiska i firmy. Takie zaangażowanie jest pozytywnie postrzegane przez pracodawców.

Warto także zabezpieczyć się finansowo i nie rzucać poprzedniej pracy z dnia na dzień. Każda podejmowana w życiu decyzja wiąże się bowiem z pewnym ryzykiem.

Przed przekwalifikowaniem po 40 dobrze będzie też zasięgnąć opinii u osób, które piastują wymarzone stanowisko. Czy są zadowolone z takiej ścieżki kariery? Co doradzają, a co odradzają?

Na koniec warto odświeżyć CV i przygotować zachęcający list motywacyjny. Dokumenty te są kluczowe w procesie rekrutacji na nowe stanowisko.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *