Free cookie consent management tool by TermsFeed Po co komu dress code? - ForManWay

ForManWay

Dress code - mężczyzna stojący przy otwartej szafie z dwiema marynarkami w rękach, zastanawia się co ubrać.

Po co komu dress code?

Zasady dotyczące stroju są niezwykle ważną częścią savoir-vivre. Umiejętność dopasowania ubioru do okazji jest wyznacznikiem kultury osobistej i umiejętności życia w społeczeństwie. Dress code obowiązuje w różnych przestrzeniach życia. Inne ubrania zakłada się do teatru, inne na spotkanie z przyjaciółmi, a jeszcze inne do pracy.

 

Strój służbowy – po co jest?

 

Wiele zawodów wymaga konkretnego ubioru. Odzież pełni w nich funkcję ochronną lub roboczą. Jest czytelnym znakiem przynależności do danej grupy zawodowej. Np. lekarza rozpoznamy po kitlu, a ekspedientkę po firmowej koszulce. W przypadku zawodów biznesowych stój nie pełni funkcji roboczej lub BHP, jest reprezentacyjny.

 

Ubiór w pracy – wizytówka przedsiębiorstwa

 

Osoby schludne, zadbane i dobrze ubrane automatycznie postrzega się jako godne zaufania i kompetentne. A na takim wrażeniu zależy właścicielom firm. Aby pracownicy byli oceniani jako profesjonalni – przez klientów i kontrahentów – powinni być ubrani w określony sposób.

 

To nie wszystko. Dress code pomaga w budowaniu pozycji marki i budowania wizerunku firmy. Określony strój służbowy może także ułatwiać identyfikację wizualną przedsiębiorstwa, a w następstwie przyczynić się do większej rozpoznawalności firmy na rynku.

 

Dress code ma także ogromne znaczenie także dla tego, jak działa firma od strony wewnętrznej. Spójność estetyczna w stroju stwarza poczucie przynależności i pomaga w zintegrowaniu zespołu.

 

Dress code – ogólne zasady

 

Strój służbowy, w zależności od firmy, może wyglądać nieco inaczej. Niektórzy pracodawcy wprowadzają konkretne reguły dotyczące wyglądu pracowników, inni nie. Niektóre branże wymagają bardzo eleganckiego ubioru. Jednak świat się zmienia, a wraz z nim i strój służbowy.

 

Obecnie najważniejszą zasadą jest to, aby ubiór był schludny. Może być utrzymany w tonie tzw. codziennej elegancji. Dla panów taki dress code oznacza garnitury, jeansy z koszulą albo bawełniane spodnie połączone ze swetrem. Latem można sobie pozwolić nawet na koszulkę, np. polo.

Panie również mają dużą dowolność. Mogą śmiało nosić sukienki, spódnice, bluzki i spodnie. Nowoczesny dress code pozwala bawić się kolorami i wzorami. Ciągle jest jednak restrykcyjny w kwestii nadmiernego eksponowania nóg oraz dekoltu. Warto sięgać, np. po klasyczne cygaretki w ciekawym kolorze – lawendowym, miętowym lub cytrynowym – i łączyć je z białą koszulą. Doskonale sprawdzają się także gładkie jeansy z golfem w neutralnym odcieniu oraz marynarką o intensywnej barwie! Możliwości jest wiele.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *