ForManWay

Chcesz pracować w Belgii? Od czego zacząć?

Kraj, który słynie z brukselek, czekolady i tulipanów, jest nie tylko popularnym kierunkiem turystycznym. Bardzo wiele osób szuka tam stałego zatrudnienia. I Ty chcesz pracować w Belgii? Zastanawiasz się od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik!

Praca w Belgii – na początek język

W tym kraju obowiązują trzy języki urzędowe. Niderlandzki, francuski i niemiecki. Szanse na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia są wyższe, jeśli mówisz płynnie w jednym z nich. Mile widziana jest także znajomość angielskiego.

Od czego zacząć? – formalności związane z pobytem w kraju

W ramach pobytu turystycznego można przebywać na terytorium Belgii maksymalnie 3 miesiące. Przez pierwsze 10 dni pobytu należy zameldować się w urzędzie gminy. Nie muszą tego robić osoby zakwaterowane w hotelach i pensjonatach oraz takie, które przebywają w szpitalach lub więzieniach. Formalności dopełniają wówczas administratorzy.

Osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne, są zatrudnione na umowę o pracę, prowadzą działalność gospodarczą lub studiują w Belgii, mogą przebywać w kraju dłużej. Po 5 latach można się ubiegać o prawo do pobytu stałego.

Jak znaleźć pracę w Belgii?

Od 2009 r. Polacy nie muszą ubiegać się o specjalne pozwolenie na podjęcie aktywności zarobkowej. Szukanie zatrudnienia odbywa się na dwa sposoby. Można odpowiedzieć na ogłoszenie lub przesłać dokumenty aplikacyjne, niezależnie od tego czy w danej firmie jest prowadzona rekrutacja, czy nie.

Oferty są zamieszczane w Internecie, lokalnej prasie lub w biurze agencji pracy tymczasowej. Można skorzystać także z pomocy służb zatrudnienia:

  • Actiris,
  • Le Forem,
  • VDAB,
  • ADG.

W odpowiedzi na ogłoszenie należy zamieścić CV i list motywacyjny. Zazwyczaj procesy rekrutacyjne trwają około 6 tygodni, ale jest to zależne od różnych czynników.

Zatrudnienie a wykonywany zawód

Zatrudnienie można znaleźć zarówno na stałe, jak i w sezonowo, np. przy zbiorach owoców, warzyw lub kwiatów. W przypadku zatrudnienia stałego poszukiwane są opiekunki osób starszych, chorych lub dzieci. Istnieje zapotrzebowanie na personel sprzątający, specjalistów z branży gastronomicznej oraz leśników. Można także znaleźć zatrudnienie w:

  • przemyśle,
  • służbie zdrowia,
  • budownictwie,
  • transporcie i logistyce,
  • IT.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *