Free cookie consent management tool by TermsFeed Nowe zawody - czego warto się uczyć, aby znaleźć zatrudnienie w przyszłości? - ForManWay

ForManWay

Nowe zawody – czego warto się uczyć, aby znaleźć zatrudnienie w przyszłości?

Postępująca cyfryzacja oraz wprowadzane innowacje technologiczne powodują, że powstaje wiele nowych profesji. Dawniej nikt nie pomyślałby, że potrzebni będą specjaliści tacy, jak etyczny haker albo traffic manager.

Z kolei inne zajęcia mogą w przyszłości przestać istnieć, ponieważ coraz więcej działań będą w stanie wykonać za człowieka maszyny.


Nowy wymiar automatyki i programowania


Zawody polegające na powtarzaniu codzienne tych samych czynności coraz częściej nie wymagają już czynnika ludzkiego. Przewiduje się, że praca na recepcji lub w call center, sprzedaż przez telefon towarów, usług czy ubezpieczeń i tym podobne zajęcia zostaną niemal w całości zautomatyzowane. Profesje niewymagające kreatywności, kompleksowego rozwiązywania problemów czy też inteligencji emocjonalnej mogą być w niedalekiej przyszłości wykonywane przez odpowiednio zaprogramowane boty. Potwierdzeniem tego są coraz bardziej popularne na sklepowych stronach internetowych okna komunikatorów z możliwością zapytania, np. o dostępność produktu. Użytkownik wysyłając w ten sposób wiadomości najczęściej uzyskuje odpowiedzi od skrupulatnie przygotowanego programu, który działa w zastępstwie człowieka.


W związku z powyższym, nie ulega wątpliwości, że specjaliści od szeroko rozumianej informatyki będą jedną z grup zawodowych niemających żadnego problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Oprócz programistów do przyszłościowych profesji należą analitycy danych Big Data. Są to osoby, które wśród olbrzymich baz informacji dostępnych w Internecie, będą potrafili wyselekcjonować te najbardziej wartościowe i przełożyć je na zyski przedsiębiorstwa.


Poszukiwane będą także osoby z doświadczeniem w weryfikowaniu ruchu na stronach www. Traffic manager to nowe stanowisko polegające na monitorowaniu ilości wejść na witrynę oraz sposobu, w jaki użytkownicy z niej korzystają. W ramach tego zawodu bada się na przykład pojawiające się słowa kluczowe oraz przygotowuje raporty związane z przeprowadzonymi analizami. Na tej podstawie pozycjonuje się stronę, która dzięki lepszej widoczności w sieci może pomóc w zwiększeniu zysków firmy.


W trosce o zdrowie


Warto wspomnieć także o zawodach niezwiązanych z branżą IT, które należą do zajęć przyszłościowych. Zwracanie większej uwagi na ekologię czy kupowane produkty żywnościowe sprawia, że osoby poszerzające swoją wiedzę w zakresie zdrowego stylu życia będą mogły liczyć na stabilne zatrudnienie. Dietetyk czy trener personalny nie są, co prawda, przedstawicielami nowych zawodów, ale popyt na ich usługi będzie stale wzrastał.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *