Free cookie consent management tool by TermsFeed Jak pandemia zachwiała rynkiem pracy? - ForManWay

ForManWay

Jak pandemia zachwiała rynkiem pracy?

Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2, która wybuchła w listopadzie 2019 roku, wpłynęła na wiele sfer życia społecznego, w tym na rynek pracy. Wprowadzone obostrzenia poskutkowały częściowym przeniesieniem obowiązków do sfery wirtualnej i zatrudnienie w trybie zdalnym, a także zamknięcie niektórych biznesów, zwolnienia oraz zatrudnienia nowych osób.

Ze względu na pandemię zatrudniający oraz zatrudniani musieli sprostać nowym wyzwaniom. Sytuacja w kraju skutkowała koniecznością przebranżowienia się i skorzystania z usług agencji zatrudnienia. Wobec tego także i firmy headhunterskie, nie tylko zyskały klientów poszukujących i rekrutujących pracowników, ale musiały sprostać oczekiwaniom obu stron.

Agencja rekrutacyjna w dobie pandemii – wsparcie rekrutacyjne dla przedsiębiorstw

W niektórych przypadkach potrzeba zatrudnienia nowych osób wiązała się z rozwojem przedsiębiorstwa w czasie pandemii. Branże przewozowe, świadczące usługi za pomocą Internetu lub zajmujące się zautomatyzowaną produkcją artykułów, potrzebowały specjalistów w dziedzinie logistyki, technologii informatycznej lub inżynierskiej. W takiej sytuacji headhunter czy biuro doradztwa personalnego, które wie jak szukać specjalistów w danej dziedzinie, prowadziło wsparcie rekrutacyjne dla tych przedsiębiorstw. Odbywało się ono poprzez wyszukiwanie przez agencję potencjalnych kandydatów.

Po wyszukaniu odpowiedniej osoby, specjalisty w danej dziedzinie, firmy headhunterskie nawiązywały z nią kontakt, a następnie proponowały podpisanie umowy ze swoim klientem, tzn. przedsiębiorstwem, które potrzebuje owego specjalisty, np. Informatyka.

Agencje i firmy rekrutacyjne w Polsce – oczekiwania kandydatów na dane stanowisko

Pandemia wpłynęła na rynek zatrudnienia również w sferze oczekiwań potencjalnych zatrudnionych, przede wszystkim wobec rozmowy kwalifikacyjnej oraz warunków umowy. Rekrutacja pracowników musiała odbywać się w bezpiecznych, niezagrażających zdrowiu warunkach.

Jeżeli zaś chodzi o samo zatrudnienie to, tak biuro doradztwa personalnego, jak i firmy headhunterskie, zaobserwowały, że kandydaci na dane stanowisko szukają poczucia bezpieczeństwa. Przejawia się to chęcią podpisywania umowy o pracę oraz wyższymi, w stosunku do lat ubiegłych, oczekiwaniami finansowymi. Kandydatom na specjalistyczne stanowiska zależy także na odpowiednim balansie między życiem prywatnym a zawodowym oraz na benefitach, np. prywatnej opiece zdrowotnej.

Szukając nowych osób do zatrudnienia firmy headhunterskie, a przez nie pracodawcy, muszą brać pod uwagę także to, że wiele potencjalnych zatrudnionych oczekuje elastycznych godzin pracy oraz możliwości wykonywania obowiązków nie w biurach, lecz w trybie zdalnym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *