Każda osoba wykonująca swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę ma możliwość oraz obowiązek skorzystania z urlopu wypoczynkowego.
Jest to jeden z przywilejów wynikających z polskiego kodeksu pracy, a nieprzestrzeganie tego przepisu przez szefa może oznaczać nałożenie na niego kar. Warto pamiętać, że taki odpoczynek jest wskazany, gdyż nie samą “robotą” żyje człowiek, a kiedyś trzeba “naładować akumulatory”. Kiedy więc się należy urlop i jak go uzyskać?
Co mówi kodeks pracy – ile należy się dni wolnych od pracy?
W zależności od stażu pracy, a także typu umowy osobie zatrudnionej przysługuje 20 lub 26 dni urlopu. W pierwszym przypadku dotyczy to pracownika, który pracował mniej niż 10 lat, natomiast w drugim więcej niż dekadę. Warto w tym momencie zaznaczyć, że do stażu wliczają się świadectwa za naukę, a także inne dokumenty, które potwierdzają długość zatrudnienia. W zależności od ukończenia szkoły i uzyskanego tytułu okres wliczany do stażu pracy wynosi od 3 lat (ukończona szkoła zasadnicza lub równorzędna) aż do 8 (uzyskanie tytułu magistra na uniwersytecie). Niestety dla pracownika tytuły ukończonych szkół nie sumują się, tak jak wykonywana praca podczas np. studiów. W takim przypadku pracodawca powinien wybrać korzystniejszą opcję dla osoby zatrudnionej.
Pracujesz po raz pierwszy? Należą Ci się dni wolne.
Rozpoczynając pierwszą pracę w roku kalendarzowym, każdej osobie wraz z upływem kolejnych miesięcy należy się prawo do odpoczynku w wymiarze 1/12 rocznego urlopu wypoczynkowego (1,66 dnia) za każde przepracowane 30 dni. Nalicza się je po upływie tego okresu. W przypadku kolejnej pracy, dni wolne od pracy określa się automatycznie.
Kiedy bezpłatny urlop wypoczynkowy, a kiedy płatny?
Pisząc w skrócie, bezpłatne dni wolne od pracy należą się wtedy, kiedy skończą się te płatne. Przy czym należy nadmienić, że przysługują one na dowolny cel m.in. opiekę nad dzieckiem czy w związku z egzaminem i są przyznawane na wniosek pracownika. Niemniej trzeba pamiętać, że nie mogą mieć one żadnego związku z sytuacją panującą w przedsiębiorstwie.