Free cookie consent management tool by TermsFeed RPO - co to jest i jakie niesie korzyści? - ForManWay

ForManWay

RPO – co to jest i jakie niesie korzyści?

Silna kadra to silna firma

Sukces każdej firmy – niezależnie czy jest to wielka korporacja, czy rodzinne przedsiębiorstwo – leży w świetnej, oddanej kadrze. Zatrudnienie nowych osób to okazja do zdobycia talentów, które przyczynią się do zwiększenia wartości firmy, poprawienia wyników i wdrożenia innowacji. Rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców jest outsourcing procesu rekrutacji. Chociaż taki sposób zatrudniania jest stosowany na całym świecie od dekad, wśród niektórych cały czas wzbudza wątpliwości. W tym artykule wyjaśnimy więc, na czym polega usługa RPO (z angielskiego recruitment process outsourcing) i jakie niesie za sobą korzyści.

Outsourcing rekrutacji

Decydując się na outsourcing delegujemy obowiązki związane z rekrutacją oddzielnej firmie. Specjaliści, którym powierzamy to zadanie, są odpowiedzialni za wypromowanie firmy wśród potencjalnych pracowników, zdobycie zainteresowania kandydatów, analizę ich CV i dotychczasowych osiągnięć, przeprowadzenie testów i rozmów kwalifikacyjnych i, w końcu, wybranie najlepszych osób na stanowisko. Niekiedy te wszystkie zadania są przeprowadzanie przez wewnętrzy dział HR. Wiąże się to jednak z większym ryzykiem, że cały proces zajmie dużo czasu, a wyłoniony kandydat nie spełni oczekiwań. Dlaczego outsourcing bardziej się opłaca?

Oszczędność pieniędzy dzięki RPO

Wewnętrzny dział HR ma na co dzień do wykonania dziesiątki zadań. Dołożenie do tego obowiązku rekrutacji może odbić się na jakości ich pracy. W efekcie rekrutacja przedłuża się lub – co gorsze – zatrudniony kandydat okazuje się niekompetentny. Zarówno przedłużający się wakat, jak i niezadawalający pracownik oznaczają duże koszty dla firmy. Skorzystanie z usług RPO oznacza oszczędność pieniędzy na dłuższą metę.

Outsourcing to oszczędność czasu

Gdy firma decyduje się na samodzielne przeprowadzenie procesu rekrutacji, jest w to zazwyczaj zaangażowane kilka działów. Każdy pracownik, który pomaga w tym zadaniu, musi odłożyć część innych obowiązków. Rezultat jest taki, że rekrutacja zajmuje dużo czasu, co jest niekorzystne dla firmy z wielu przyczyn. Przedłużający się wakat oznacza zazwyczaj mniejsze wpływy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że część kandydatów znajdzie zatrudnienie u konkurencji. Specjaliści świadczący usługi RPO są bardzo efektywni i sprawnie przeprowadzą cały proces. Jest to możliwe dzięki bogatemu doświadczeniu i wypracowanym metodom działania, a także zaangażowaniu i specjalistycznej wiedzy. Im szybciej zdobędziesz produktywnego pracownika, tym szybciej będziesz mógł korzystać w jego potencjału.

Wzmocnienie dobrego wizerunku dzięki outsourcingowi

Proces rekrutacji to jedna z najlepszych okazji to zbudowania pozytywnego wizerunku firmy. Większość kandydatów przed przystąpieniem do rekrutacji robi research na temat tego, jak przebiega cały proces i jakie wrażenia mają byli kandydaci. Przedsiębiorstwa, które nie powierzają zadania zatrudniania nowych pracowników poprzez outsourcing RPO, często nie mają wystarczająco czasu, by każdemu kandydatowi poświęcić uwagę i by każdemu, niezależnie od wyniku, zapewnić feedback. Wpływa to na postrzeganie firmy przez potencjalnych pracownik: może dojść do sytuacji, w której firma jawi się jako nieprofesjonalna i nieszanująca czasu kandydatów. Zdecydowanie się na outsourcing RPO stanowi gwarancję, że cały proces zostanie przeprowadzony profesjonalnie, a każdy kandydat będzie potraktowany z szacunkiem.

Dostosowanie się do indywidualnych potrzeb

Z usług RPO korzystają przedsiębiorstwa działające we wszystkich sektorach biznesu. Specjaliści zajmujący się outsourcingową rekrutacją są przygotowani do współpracowania z niemal każdym. Dokładnie przeprowadzają cały proces, m.in. rozmowy i testy sprawdzające umiejętności. Zarówno przed podjęciem zadania, jak i w trakcie, są w kontakcie ze zleceniodawcami. Zbierają dokładne informacje o wymaganiach wobec przyszłego pracownika i umiejętnościach, którymi musi się wyróżniać. Dzięki temu RPO pozwala na wyłonienie idealnego kandydata zarówno na stanowiska menedżerskie, średniego szczebla, jak i na staże i prace nie wymagające specjalistycznych kwalifikacji.

Twoja biznes zasługuje na najlepsze rozwiązanie – RPO je dostarcza!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *