Free cookie consent management tool by TermsFeed Nie taki Rekruter straszny... - ForManWay

ForManWay

Nie taki Rekruter straszny…

Kim jest Rekruter? To osoba, która bada potrzeby firmy, stara się odpowiedzieć na potrzeby biznesu, spełniając jego oczekiwania poprzez poszukiwanie i zatrudnienie kandydata, który jest najlepszy na dane stanowisko.

Ponadto dba także o dobro Kandydata. Tak, tak Kandydacie! Rekruter jest po Twojej stronie!  Także możesz zadawać pytania, oczekiwać na nie odpowiedzi i poprosić o radę. Często nie pamiętamy o tym, że rekruter też jest człowiekiem. W gąszczu ofert pracy, konieczności zaprezentowania się z najlepszej strony. Zapominamy, że rekrutację przeprowadzą osoby podobne do nas. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ w dyskursie odnośnie HR-u i rekrutacji, dużo mówi się o biznesie, kandydacie, Candidate’s Experience, ale i o oczekiwaniach od Rekrutera…

Często zapomina się, że osoba, która przeprowadza rekrutację, też jest niezwykle ważna w tym procesie – to od jej wiedzy, zaangażowania i umiejętności weryfikowania istotnych informacji zależy czy dana rekrutacja zakończy się powodzeniem – znalezieniem odpowiedniego kandydata lub wymarzonej pracy.

Rekruter musi brać pod uwagę interesy obu stron –  biznesu, który ma swoje oczekiwania, potrzebuje kompetentnego pracownika, który dobrze odnajdzie się w kulturze organizacyjnej firmy, natomiast kandydatowi zależy na znalezieniu najlepszej dla siebie pracy, w której wykorzysta swoje aktualne umiejętności i z czasem nabierze nowych. 

Rolą rekrutera jest weryfikacja umiejętności potencjalnego kandydata i zestawienie ich z założeniami projektu rekrutacyjnego. Oczywiście, podczas rozmowy te informacje są oceniane, jednak nie po to, by skrzywdzić kandydata, ale by dokładnie określić dotychczasowe doświadczenie, zrozumienie stanowiska i postrzeganie sytuacji na rynku pracy.

Zadając pytania, nawet te trudne, stara się przede wszystkim zachęcić kandydat do refleksji, pytając: Czego tak naprawdę chcesz? Co Cię motywuje? W jakim kierunku chcesz się rozwijać?

Kandydacie zadając pytania o konkretne umiejętności, Rekruter musi się przekonać czy spełniasz oczekiwania jego klienta (firmy), szanując Ciebie i Twój czas chce od razu dać Ci konkretny feedback dnośnie Twojej aktualnej sytuacji  i tak jak każdy  ma do wykonania konkretne zadania. Rekruter doskonale wie co robi, zaufaj mu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *