Free cookie consent management tool by TermsFeed Jak napisać dobre CV? - ForManWay

ForManWay

Jak napisać dobre CV?

Zastanawiasz się jak powinno wyglądać dobre CV? Co w nim zawrzeć, a czego unikać?
Przede wszystkim pamiętaj, ze CV poza przekazaniem pracodawcy niezbędnych informacji na Twój temat, powinno mieć także przejrzysty układ, który ułatwi zapoznanie się z Twoim doświadczeniem.

Poniżej znajdziesz kilka praktyczne wskazówek, jak je przygotować, by było na „5-kę”.

Imię i nazwisko: Napisz je większą czcionką tak, aby na pierwszy rzut oka było wiadomo, kim jest kandydat. Pamiętaj, czcionka w rozmiarze „14” lub „16” jest wystarczająca.

Zdjęcie: Zamieść je nawet wtedy, gdy pracodawca tego nie wymaga. Nie jest to warunek konieczny, ale dzięki niemu staniesz się mniej anonimowy. Zadbaj o to, by zdjęcie było dobrej jakości, na neutralnym tle i miało charakter biznesowy. Zamieść je obok nazwiska, zadbaj też o to,  by nie było w zbyt dużym rozmiarze.

Dane kontaktowe: Nie zapomnij o nich! Rekruter musi wiedzieć jak się z Tobą skontaktować.  Podaj swój adres e-mail, numer telefonu, miejscowość, w której mieszkasz. Nie musisz podawać informacji o stanie cywilnym lub liczbie dzieci.

Wykształcenie: Wymień w odwróconej kolejności chronologicznej (zaczynając od ostatniej instytucji, a kończąc na pierwszej) szkoły, które ukończyłeś lub w których się uczysz, podając:
– okres nauki w latach
– nazwę placówki edukacyjnej
– kierunek / specjalizację
– uzyskany tytuł zawodowy

Doświadczenie zawodowe: Wymień miejsca, w których pracowałeś, również w odwróconej kolejności chronologicznej, podając:
– okres zatrudnienia (miesiąc, rok)
– nazwę instytucji (zgodnie z nazwą widniejącą na Twojej umowie)
– obejmowane stanowisko/stanowiska (zgodnie z zapisem na umowie)
– zakres wykonywanych obowiązków
– osiągnięcia zawodowe

Wypisz najważniejsze obowiązki oraz te, które będą istotne na stanowisku, na które aplikujesz. Wymień je w formie bezokoliczników. CV powinno zawierać niezbędne informacje, ale nie powinno być też za długie! Dwie strony w formacie A4 zupełnie wystarczy, by zaprezentować Twoje mocne strony i jednocześnie zainteresować rekrutera. Pamiętaj o tym, aby doświadczenie zawodowe zapisać w odwróconej kolejności chronologicznej – od ostatniego miejsca pracy do wcześniejszych.

Jeżeli Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest niewielkie, to idealne miejsce na wypisanie staży i praktyk zawodowych oraz projektów, które realizowałeś na studiach.. Pamiętaj, aby w takim przypadku pochwalić się osiągnięciami z  tego okresu.

Kursy i szkolenia/uprawnienia: W  przypadku stanowisk technicznych bądź wymagających specjalistycznej wiedzy, koniecznie opisz odbyte szkolenia i zdobyte certyfikaty. Podaj tematykę szkolenia, uzyskane uprawnienia, nazwę instytucji szkolącej oraz datę, kiedy odbyło się szkolenie. Pamiętaj o  odwróconej kolejności chronologicznej (podobnie jak w przypadku doświadczenia zawodowego i wykształcenia). Jeśli Twoja lista szkoleń jest bardzo długa, postaraj się ograniczyć ją do najważniejszych, Twoich zdaniem najbardziej wartościowych dla danego stanowiska pozycji.

Umiejętności: Wypisz je pod kątem charakteru pracy, o którą się ubiegasz. Mimo, iż posiadasz ich wiele, wyróżnij te, które będą miały znaczenie na danym stanowisku. Jeżeli aplikujesz na posadę, gdzie niezbędna jest umiejętność obsługi pakietu MS Office Excel, a taką posiadasz, koniecznie zaznacz to w swoim CV.  Ponadto, posługuj się konkretami, zamiast napisać „bardzo dobra obsługa komputera”, wymień programy, jakie potrafisz obsługiwać.

Zainteresowania: Wymień to, co jest Twoją pasją. Bądź precyzyjny, napisz, że to „piłka nożna”, unikaj ogólników jak „sport”. Rekruter lub potencjalny pracodawca nie szuka tylko kompetentnego pracownika na dane stanowisko, ale także osobowości. Osoba, która ma zainteresowania poza pracą, potrafi się nimi podzielić i o nich opowiedzieć, będzie jednocześnie ciekawym rozmówcą. Pamiętaj, że przyszły pracodawca chce Cię poznać, a nie tylko ocenić Twoje umiejętności. W końcu firmę tworzą ludzie!

Klauzula: nieodzowny element CV. Zamieszczasz w niej zgodę na przetworzenie Twoich danych osobowych. W przeciwnym wypadku, rekruter nie będzie mógł się z Tobą skontaktować. Jeżeli w ogłoszeniu nie ma podanej formy klauzuli jaką należy umieścić na CV, wystarczy zawrzeć w nim standardową treść (uwzględniając RODO) :
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.”

Oraz, jeżeli chcesz brać udział w przyszłych rekrutacjach:

„Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę.”

Twoje CV stanie się jeszcze bardziej czytelne, gdy zaakcentujesz najistotniejsze informacje dla stanowiska, na które aplikujesz przez użycie kursywy lub pogrubienia. Dodatkowo możesz określić w nim swój cel zawodowy: praca, której szukasz, branża, stanowisko. Rekruter czy też pracodawca będzie miał jasność, jaką ścieżką zawodową jesteś zainteresowany.
Nie zapominaj o poprawności ortograficznej, stylistycznej i frazeologicznej. Przed wysłaniem aplikacji do pracodawcy dokładnie wszystko przeczytaj i sprawdź czy nie wkradł się błąd.

Czy CV ma być tradycyjne, czy też pełne ozdobników? Wszystko zależy od organizacji i branży, do której aplikujesz. Jeżeli jest to stanowisko związane z finansami, administracją albo zarządzaniem itp., dobrze sprawdzi się CV tradycyjne. W przypadku stanowiska, które wymaga od kandydata kreatywności np. Grafik komputerowy, Specjalista ds. Marketingu lub Animator, lepiej zaprezentuje się wersja kreatywna. Możesz zawrzeć w nim link do w własnej strony  z portfolio, prezentacji multimedialnej lub dodać atrakcyjną grafikę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *