Free cookie consent management tool by TermsFeed Jak wrócić na rynek pracy po długim urlopie? - ForManWay

ForManWay

Jak wrócić na rynek pracy po długim urlopie?

Jak wrócić na rynek pracy po urlopie (macierzyńskim, wychowawczym, czy związanym z opieką nad chorą, bliską osobą)?

Ten tekst dedykuję WSZYSTKIM, którzy wracają po przerwie na rynek pracy.

Jednak ze względu na fakt, iż to częściej kobiety zostają z dziećmi w domu zdecydowałam się na użycie końcówek żeńskich. Liczę na zrozumienie i wyrozumiałość Panów 🙂

Zastanawiasz się jak wrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka? Zdecydowałaś się na pozostanie z dzieckiem w ramach urlopu wychowawczego, a teraz czas wrócić do pracy? Sytuacja życiowa zmusiła Cię do przerwy w pracy? Jak poradzić sobie z takim stanem rzeczy? Jak przedstawić ją przyszłemu pracodawcy? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszam do przeczytania artykułu 🙂

Niezależnie od tego czy Twoja przerwa trwa rok (jak w przypadku urlopu macierzyńskiego), kilka lat (jak w przypadku urlopu wychowawczego) czy może kilka miesięcy (przy opiece nad chorą, bliską osobą), to zawsze powrót na rynek pracy jest pewnego rodzaju procesem. Z tego właśnie powodu należy podejść do niego jak do zadania, które można podzielić na mniejsze etapy i skrupulatnie zaplanować. 

Poniżej znajdziesz 6 niezbędnych kroków, po przejściu których będziesz mogła dalej rozwijać swoją karierę zawodową. 

Wcześniejsze doświadczenia zawodowe a rzeczywistość

Pamiętaj, że fakt, iż wcześniej piastowałaś wysokie stanowisko lub Twoja kariera rozwijała się niezwykle dynamicznie, w aktualnej sytuacji może działać na Ciebie „blokująco”. Zakładasz, iż po przerwie umiesz lepiej planować swoje działania, jesteś ekspertem od wielozadaniowości, masz pokłady energii i motywacji do pracy. W związku z tym myślisz, że jesteś idealną kandydatką do pracy. Bez wątpienia, te umiejętności i podejście są ważne, jednak nie decydujące jeśli chodzi o naszą zawodową przyszłość.

Tymczasem przecież świat nie zatrzymał się na czas Twojej zawodowej przerwy. Ktoś w firmie przejął Twoje obowiązki, pojawiły się nowe okoliczności ekonomiczno-gospodarcze, biznesowe, prawne, etc. Firma, w której pracowałaś, rozwijała się, zmieniała podejścia, badała nowe obszary do zdobycia lub dywersyfikowała źródła swojej działalności.

Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z własnych, nowo zdobytych kompetencji, ale jednocześnie mieć świadomość braków. W końcu w trakcie przerwy nie zawsze masz możliwość śledzenia najnowszych trendów biznesowych, udziału w webinarach czy czytania książek zawodowych. Pamiętaj, że Twoje poczucie, że jesteś na bieżąco, może być złudne.  

Cierpliwość przede wszystkim! Proces wdrażania do pracy po przerwie musi trwać 🙂

Powrót do naszego pracodawcy

Jeżeli po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym wracasz do swojego pracodawcy na swoje ostatnie stanowisko pracy, to masz ułatwione zadanie. Natomiast zawsze warto dopytać o możliwość wdrożenia po przerwie. Na pewno trzeba dowiedzieć się w usystematyzowanej formie co się zmieniło, jakie nowe zadania/obowiązki mogą się pojawić itd. Tutaj warto pokazać, że jesteś zaangażowana, zmotywowana i gotowa do pracy, do której z uśmiechem wracasz 🙂

Nie zawsze jednak powrót do swojego dawnego pracodawcy jest możliwy. Czasami Twój etat został zredukowany, firma przeszła restrukturyzację lub po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. Niejednokrotnie okres urlopu od obowiązków zawodowych to często czas na podjęcie ważnych decyzji dotyczących kariery zawodowej.

Niezależnie czy to Ty podjęłaś decyzję o rozpoczęciu nowego etapu zawodowego czy sytuacja tak się ułożyła, musisz być przygotowana na dłuższą „rozgrywkę” 🙂

Gotowość na opuszczenie strefy komfortu

W świecie, który zostawiłaś jakiś czas wcześniej, obowiązywały pewne reguły. Pamiętaj, że przy tak dynamicznie zmieniających się realiach dnia codziennego, sam proces rekrutacyjny uległ zmianie. Ta  świadomość, że teraz będziesz uczestnikiem procesu, który może mieć kilka etapów, a rekruterami mogą być osoby znacznie młodsze niż Ty, nie działa kojąco. Dodatkowo, być może będziesz musiała zmierzyć się z zadaniami, które jeszcze rok czy 2 lata temu nie przyszłyby nikomu do głowy, a dzisiaj są już normą rekrutacyjną.

Dlatego właśnie chciałabym położyć nacisk na kluczowy zwrot: gotowość na opuszczenie strefy komfortu. W zasadzie nie dotyczy to wyłącznie osób po przerwie zawodowej, którym dedykowany jest ten artykuł, ale również osobom, które w swoim życiu dawno nie uczestniczyły w procesie rekrutacyjnym.

Zastanów się czy jesteś gotowa, aby na przykład prowadzić rozmowy rekrutacyjne przez Skype. Coraz częściej taka forma rekrutacji stanowi standard, ale jeśli dawno nie szukałaś pracy możesz nie być do tego przyzwyczajona.

Może program, którego używałaś na co dzień jest przestarzały? Być może trzeba douczyć się nowych rzeczy w obszarze IT?

Uaktualnienie CV: określ ponownie swoje mocne strony

Elementem niezbędnym, na który trzeba będzie poświęcić czas to uaktualniona wersja naszego CV. Temat jak napisać prawidłowo CV jest szeroko omawiany w Internecie, dlatego tutaj podaję tylko kilka niezbędnych informacji.

Po pierwsze, zadbaj o prawidłowy marketing, czyli formatka, czcionka, grafika, profesjonalne zdjęcie. Po drugie, CV musi zawierać klarowne informacje dotyczące wykształcenia, czyli lata, nazwa uczelni, kierunek i uzyskany tytuł. To samo dotyczy stanowisk pracy, nazw firm i miesięcy/lat przepracowanych.

Po trzecie, pochwal się swoimi mocnymi stronami: opisz twarde umiejętności, ale również te miękkie. Podobno zatrudniamy pracowników biorąc pod uwagę ich twarde kompetencje, ale zwalniamy przez brak tych miękkich 🙂

Jeśli w trakcie przerwy zawodowej brałaś udział w szkoleniach, warsztatach, zdobyłaś certyfikaty, którymi możesz się pochwalić, to oczywiście zrób to. Natomiast jeśli szkoliłaś się 10 lat temu, to raczej nie warto o tym wspominać z dzisiejszej perspektywy.

Po czwarte, jeśli masz przerwę w zatrudnieniu, warto napisać czym była spowodowana, np. 02.2018 – 12.2018 – przerwa zawodowa, związana z opieką nad chorą osobą z rodziny. Nie musisz natomiast wpisywać urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego, jeśli w tym samym czasie jesteś zatrudniona w konkretnej firmie.  

Po piąte, CV ma być odpowiedzią na konkretne ogłoszenie. Zatem opisz tylko te obowiązki, które są kluczowe w kontekście umiejętności wskazanych w ogłoszeniu, na które aplikujesz. Przecież każdy z nas ma w ramach danego stanowiska wiele zadań, ale w CV nie chwalmy się wszystkimi a tylko tymi, które pokażą przyszłemu pracodawcy, że my już mamy takie doświadczenie i dlatego właśnie jesteśmy dobrym kandydatem. Dodatkowo, skup się na najbardziej aktualnych doświadczeniach, zaś te starsze możesz potraktować nieco skrótowo.

Pamiętaj, że CV to nasza wizytówka, dlatego naprawdę warto abyś przed wysłaniem go, poprosiła kogoś o sprawdzenie interpunkcji, ortografii, etc. Bardzo często czytając ten sam tekst po prostu nie widzimy literówek, nieścisłości czy nawet podwójnych spacji. 

Profil w zawodowych mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach już coraz częściej mamy swoje profile w zawodowych mediach społecznościowych. Nawet jeśli nie czujemy takiej potrzeby lub po prostu wzbraniamy się przed zakładaniem swojego konta ze względów osobistych np. na LinkedIn to musimy pamiętać, że nasi konkurenci … już tam są 🙂 Dlatego warto się przełamać i zaistnieć w sieci. Przy czym należy traktować ten profil jako swoje portfolio, czyli możemy tutaj opisać szczegółowo nasze obowiązki, dokonania, wymienić wszystkie certyfikaty, nagrody oraz wyróżnienia. W tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni liczbą stron, tak jak ma to miejsce przy CV, dlatego tutaj możesz zaszaleć i podać znacznie więcej szczegółów.

Pamiętaj również, że szukając pracy można zaznaczyć informacje, że jesteś otwarta na nowe oferty pracy (w ustawieniach prywatności na profilu) np. wyłącznie widoczne dla rekruterów. W ten sposób dasz znać Hr-owcom i potencjalnym pracodawcom, aby się z Tobą kontaktowali. Podkreślę tutaj ważny fakt, a mianowicie, tę informację widać tylko w rozszerzonej wersji LinkedIn. Zatem tylko osoby, które posiadają tę bardziej zaawansowaną wersję profilu mogą zobaczyć Twój zapis, że jesteś otwarta na oferty pracy.

Zarówno agencje rekrutacyjne, pracodawcy, jak i specjaliści ds. rekrutacji sprawdzają profile kandydatów na LinkedIn lub w mediach społecznościowych. Tym bardziej należy zadbać o profesjonalny opis naszej osoby. Dodajmy w danych kontaktowych numer telefonu i prywatny adres e-mail. Warto ułatwić pracę innym, a jednocześnie pomóc sobie w poszukiwaniu pracy.

Warto wiedzieć, że część ogłoszeń o pracę jest przesyłana właśnie na portalach zawodowych. Czasami jest łatwiej uzyskać informację o firmach, które szukają pracowników, jedynie dzięki takiemu profilowi.

Nowe podejście, nowy pracodawca

Proponuję postrzegać szukanie pracy jak Projekt, któremu dodatkowo można nadać wdzięczną angielską nazwę JOB-HUNTING 🙂 To „polowanie” na pracę może pomóc nam zrozumieć naszą wewnętrzną motywację, uwolnić pokłady kreatywności, uzmysłowić czego się obawiamy, a co tak naprawdę chcemy osiągnąć i … sprawić frajdę. Pragnę w tym miejscu podkreślić, że to czy tę wymarzoną pracę znajdziemy czy nie, zależy w dużej mierze od tego jak bardzo będziemy potrafili zmierzyć się z naszym wewnętrznymi przekonaniami co do własnych możliwości.

Oczywiście w dobie COVID – 19 nasze oczekiwania też się zmieniają i nigdy wcześniej nie byliśmy aż tak bardzo narażeni na konieczność dostosowywania się do codziennie zmieniającego się świata.

Z tej właśnie perspektywy warto ponownie przeanalizować swoje mocne strony. Pomocne mogą być ćwiczenia, które pozwolą Ci jeszcze lepiej zrozumieć Twoją motywację oraz zbadać Twoje kompetencje (np. Test Talentów Instytutu Gallupa). Oczywiście uaktualnione CV i odświeżenie profilu na LinkedIn jest tutaj kluczowe.

Nie możemy zapomnieć o budowaniu naszej marki osobistej, dlatego zachęcam do zapoznania się z dobrymi praktykami dotyczącymi umiejętnego pisania CV, korzystania z języka korzyści, kreatywności w podejściu do przerwy zawodowej związanej z opieką nad dzieckiem. Mam tutaj na myśli opisanie nowo nabytych umiejętności, jak choćby zarządzanie wieloma projektami jednocześnie. 

Opiekując się dzieckiem w domu musisz być gotowa na wyzwania, działanie, przejmowanie inicjatywy, kreatywne i elastyczne podejście do codziennych nieprzewidzianych okoliczności. Dodatkowo, potrafisz radzić sobie ze stresem, motywujesz do zmiany, rozwiązujesz konflikty i masz zdolności perswazyjne.

Powyżej wymienione umiejętności miękkie są niezwykle istotne i oczekiwane przez pracodawców na dzisiejszym rynku pracy. Dlatego uwolnij swój potencjał, pokaż w CV i na profilu zawodowym kim jesteś i działaj. POWODZENIA 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *