Kim jest Front-end developer?
Przez niektórych Front-end developer nazywany jest specjalistą od JavaScript. Przez innych uznawany jest za eksperta, który zajmuje się tworzeniem oraz rozwijaniem produktów cyfrowych, a w szczególności aplikacji webowych i mobilnych, a także stron internetowych. Obie definicje są poprawne, a w skrócie można ująć, iż front-end developer to programista łączący profesję z UX Designerem, docierającym do doświadczeń użytkowników w Internecie.
Za co odpowiedzialny jest Front-end developer?
Front-end developer jest odpowiedzialny za programowanie części aplikacji i stron internetowych, które są widoczne dla użytkowników. Specjalista ten dba o ich funkcjonalność i responsywność, a w dużym zakresie także o ich estetykę. Tworzy on wygląd menu, kontroluje poprawność działania animacji i buttonów, a także odpowiada za właściwe umieszczanie grafik. Do ważnych zadań front-end developera zaliczyć można także:
- wdrażanie nowych funkcjonalności i aktualizowanie stron/aplikacji;
- usprawnianie działania produktów cyfrowych;
- rozwiązywanie bieżących problemów związanych ze stroną internetową lub aplikacją,
- monitorowanie projektu w celu wprowadzanie usprawnień;
- kontrolę poprawności działania produktów cyfrowych.
Kompetencje Junior Front-end Developera
Wbrew mylnym opiniom wielu osób, front-end developer nie musi posiadać ani studiów informatycznych, ani zaawansowanej wiedzy programistycznej. Wiele firm wymaga on juniorów znajomości kilku języków programowania i frameworków. Mowa m.in. o HTML i CSS, JavaScript, React, Redux czy Ajax. Kwestie back-end to tematyka, którą pozostawia się bardziej doświadczonym programistom z licznymi projektami na swoim koncie.
Dużym atutem przy staraniu się o pracę Front-end developera jest również znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej B2; dobra znajomość zasad UX, czyli projektowania doświadczeń użytkowników, a nawet doskonały zmysł estetyczny. Ponadto taki specjalista musi wykazywać się zdolnością analitycznego myślenia, łatwością pracy w zespole oraz samodzielnością. Front-end developer musi również omawiać wiele kwestii ze zleceniodawcą (właścicielem witryny/aplikacji), dlatego firmy IT dużą uwagę koncentrują również na kompetencjach miękkich!
Jak zostać Front-end Developerem?
Osoby ze zdolnościami w zakresie programowania i UX designu z pewnością powinny zainteresować się kursami na Front-end developera, które doskonale przygotowują do tego zawodu. Specjaliści z doświadczeniem muszą koniecznie pomyśleć o stworzeniu dobrego portfolio, które przyciągnie uwagę rekruterów z IT. Warto się do tego przygotować, korzystając m.in. z usługi coachingu kariery. Jak podkreśla wielu specjalistów od rekrutacji z firm z sektora IT, duże znaczenie przy analizie kandydatów ma prezencja i portfolio. Umiejętności przyszłych front-end developerów są także sprawdzane!
Zarobki Front-end developera
Zarobki Front-end developera zależą od wielu czynników: wielkości projektów, doświadczenia zawodowego, wykształcenia dziedzinowego, otwartości na pracę z zagranicznym klientem. Juniorzy liczyć mogą na wynagrodzenie w przedziale od 8 do 15 tysięcy brutto. Seniorzy zarabiają miesięcznie nawet przeszło 30 tysięcy złotych. Pamiętać jednak trzeba o specyfice zatrudnienia w branży IT – większość programistów zakłada jednoosobowe działalności gospodarcze, a współpraca z pracodawcą odbywa się w ramach umów B2B. Mimo tego liczyć można na wiele benefitów, dofinansowań na szkolenia i innych form gratyfikacji, o których mogą pomarzyć nawet doświadczeni eksperci z innych branż.