Kraj, który słynie z brukselek, czekolady i tulipanów, jest nie tylko popularnym kierunkiem turystycznym. Bardzo wiele osób szuka tam stałego zatrudnienia. I Ty chcesz pracować w Belgii? Zastanawiasz się od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik!
Praca w Belgii – na początek język
W tym kraju obowiązują trzy języki urzędowe. Niderlandzki, francuski i niemiecki. Szanse na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia są wyższe, jeśli mówisz płynnie w jednym z nich. Mile widziana jest także znajomość angielskiego.
Od czego zacząć? – formalności związane z pobytem w kraju
W ramach pobytu turystycznego można przebywać na terytorium Belgii maksymalnie 3 miesiące. Przez pierwsze 10 dni pobytu należy zameldować się w urzędzie gminy. Nie muszą tego robić osoby zakwaterowane w hotelach i pensjonatach oraz takie, które przebywają w szpitalach lub więzieniach. Formalności dopełniają wówczas administratorzy.
Osoby, które mają ubezpieczenie zdrowotne, są zatrudnione na umowę o pracę, prowadzą działalność gospodarczą lub studiują w Belgii, mogą przebywać w kraju dłużej. Po 5 latach można się ubiegać o prawo do pobytu stałego.
Jak znaleźć pracę w Belgii?
Od 2009 r. Polacy nie muszą ubiegać się o specjalne pozwolenie na podjęcie aktywności zarobkowej. Szukanie zatrudnienia odbywa się na dwa sposoby. Można odpowiedzieć na ogłoszenie lub przesłać dokumenty aplikacyjne, niezależnie od tego czy w danej firmie jest prowadzona rekrutacja, czy nie.
Oferty są zamieszczane w Internecie, lokalnej prasie lub w biurze agencji pracy tymczasowej. Można skorzystać także z pomocy służb zatrudnienia:
- Actiris,
- Le Forem,
- VDAB,
- ADG.
W odpowiedzi na ogłoszenie należy zamieścić CV i list motywacyjny. Zazwyczaj procesy rekrutacyjne trwają około 6 tygodni, ale jest to zależne od różnych czynników.
Zatrudnienie a wykonywany zawód
Zatrudnienie można znaleźć zarówno na stałe, jak i w sezonowo, np. przy zbiorach owoców, warzyw lub kwiatów. W przypadku zatrudnienia stałego poszukiwane są opiekunki osób starszych, chorych lub dzieci. Istnieje zapotrzebowanie na personel sprzątający, specjalistów z branży gastronomicznej oraz leśników. Można także znaleźć zatrudnienie w:
- przemyśle,
- służbie zdrowia,
- budownictwie,
- transporcie i logistyce,
- IT.