CV to Twoja wizytówka w świecie rekrutacji – pierwsza okazja, by wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu i zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy, warto stworzyć perfekcyjne CV pod każdym względem. W naszym artykule dzielimy się wskazówkami, jak przejść przez tworzenie CV krok po kroku.
Układ graficzny
Zanim przystąpisz do tworzenia treści, należy zaprojektować CV od strony wizualnej. Bez obaw, jeśli nie masz wysoko rozwiniętych umiejętności graficznych, nie oznacza to, że Twoje CV musi być nieatrakcyjne. W Internecie znajdziesz mnóstwo darmowych szablonów, które dostosujesz do swoich preferencji. Wybierz wzór, który najbardziej Ci odpowiada i przystąp do pisania CV.
Nagłówek i dane kontaktowe
CV rozpocznij od dodania nagłówka zawierającego Twoje dane kontaktowe. W tej sekcji zazwyczaj umieszczamy imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Koniecznie upewnij się, że wszystkie dane są poprawne i aktualne. Drobna literówka może pozbawić Cię szansy na kontakt ze strony rekruterów.
Krótka prezentacja osobista
Aby wyróżnić się z wielu nadesłanych zgłoszeń, w CV warto dodać krótką prezentację osobistą, czy podsumowanie profilu. Opisz w zwięzły sposób swój charakter, doświadczenie zawodowe i dalsze cele. To sekcja, w której możesz zaznaczyć swoje mocne strony i unikalne cechy.
Doświadczenie zawodowe
Przechodzimy do kluczowej części CV – Twojego doświadczenia zawodowego. Rozpocznij od najnowszego stanowiska (zawsze pamiętaj o odwróconej chronologii), podając nazwę firmy, dokładny okres zatrudnienia oraz krótki opis najważniejszych obowiązków. Koncentruj się na konkretnych osiągnięciach i wykorzystywanych w pracy umiejętnościach.
Wykształcenie, szkolenia i certyfikaty
W tej sekcji wymień swoje wykształcenie również rozpoczynając od najnowszego. Jeśli masz ukończone studia wyższe, podaj nazwę uczelni, kierunek studiów, zdobyty tytuł oraz daty studiowania. Jeśli posiadasz certyfikaty, uprawnienia lub uczestniczył_ś w istotnych szkoleniach, możesz je również wymienić tutaj lub stworzyć kolejną sekcję Dodatkowe kwalifikacje.
Umiejętności
Niezależnie od wykonywanego zawodu warto wyróżnić się poprzez umiejętne przedstawienie swoich kompetencji. Dobrym pomysłem jest podział na umiejętności twarde (na przykład znajomość języków programowania, obsługa branżowych systemów) oraz umiejętności miękkie (na przykład komunikatywność, dobra organizacja pracy, odporność na stres). Pamiętaj, że w trakcie rozmowy rekrutacyjnej potencjalny pracodawca może Cię spytać o mocne strony – warto mieć więc przygotowane przykłady z życia, które poprą umiejętności zawarte w CV.
Zainteresowania i hobby (opcjonalne)
W CV masz również możliwość podzielenia się swoimi zainteresowaniami, czy hobby. Dzięki temu pracodawca może lepiej zrozumieć Twoją osobowość. Jeśli zdecydujesz się na tę sekcję, wymień swoje zainteresowania, które są zgodne z charakterem stanowiska lub tworzą Twój pozytywny wizerunek.
Języki obce
Znajomości języków obcych warto poświęcić osobną sekcję. Język angielski w wielu miejscach jest już uznawany za oczywisty, natomiast pojawia się coraz więcej ofert pracy skierowanych do osób posługujących się dwoma (lub więcej) obcymi językami. Wypisz języki, którymi się posługujesz, jednocześnie obiektywnie określając poziom ich znajomości. Stopień zaawansowania najlepiej określ zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, który jest międzynarodowym standardem obowiązującym w Europie. Znajomość języka obcego należy określić na skali A1 – C2. Deklarowany w CV poziom często jest weryfikowany podczas rozmów rekrutacyjnych, więc zachęcamy do opisu zgodnego z rzeczywistością 🙂
Sprawdź i dostosuj CV
Zanim wyślesz swoje CV, koniecznie zadbaj o poprawność językową i gramatyczną. Zalecamy aby przygotowane CV sprawdzić kilkakrotnie – najlepiej w odstępach czasowych – co pozwoli Ci na wyłapanie wszystkich popełnionych błędów. Upewnij się, że wszystkie dane kontaktowe są aktualne.
Często spotykaną praktyką, jest dostosowywanie CV do wymagań konkretnej oferty pracy. Podkreślamy wtedy te elementy, które najlepiej odpowiadają stanowisku pracy i dopasujemy je do danego pracodawcy.
Tworzenie perfekcyjnego CV to proces, który wymaga dużych pokładów cierpliwości i uwagi na detale. Zastosowanie powyższych wskazówek pomoże Ci przygotować CV, które wyróżni Cię spośród konkurencji. Często przekłada się to na nowe możliwości zawodowe.
W ForManWay pomagamy naszym kandydatów w przygotowaniu do rozmów rekrutacyjnych. Nasi doświadczeni konsultanci wyjaśnią Ci, na czym polega tworzenie CV krok po kroku, jak szukać pracy i w jaki sposób zaprezentować swoje umiejętności. Zachęcamy do skorzystania z naszego wsparcia zawodowego. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie w zakładce Coaching kariery.