Free cookie consent management tool by TermsFeed Outsourcing IT: Czy warto zlecić usługi informatyczne zewnętrznym firmom? - ForManWay

ForManWay

Outsourcing IT: Czy warto zlecić usługi informatyczne zewnętrznym firmom?

W połowie 2022 roku w Polsce działało niemal 140 tysięcy firm z sektora IT. Nic dziwnego – z kompleksowych usług informatycznych świadczonych przez specjalistów korzysta coraz większa liczba przedsiębiorców. Jednocześnie zatrudnianie własnych pracowników do działu IT nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Właśnie wtedy można skorzystać z outsourcingu IT. Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing IT polega na zleceniu znalezienia obsługi informatycznej przedsiębiorcy firmie zewnętrznej, jak np. agencji rekrutacyjnej ForManWay. Wsparcie w zakresie rekrutacji może polegać na zlokalizowaniu oraz dostarczeniu odpowiednich kandydatów od pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej, aż do nawiązania zatrudnienia. Agencje pomagają też znaleźć na rynku osoby o sprecyzowanych kwalifikacjach, np. web developerów czy specjalistów od UX.

Dlaczego warto korzystać z outsourcing informatycznego? Przedstawiamy trzy najważniejsze zalety

Korzystanie z usług outsourcingu IT to dla firmy wymierne korzyści. Co sprawia, że współpraca z zewnętrznymi specjalistami w zakresie rekrutacji się opłaca?

Outsourcing IT to oszczędności dla firmy

Przede wszystkim zlecenie outsourcingu dotyczącego pracowników działu IT pozwala na obniżenie kosztów związanych z samodzielną rekrutacją i minimalizuje ryzyko związane z zatrudnieniem osób, które nie spełniają oczekiwań pracodawcy. Doświadczony rekruter potrafi rozpoznać specyfikę prowadzonej działalności i należycie ocenić kompetencje kandydatów tak, aby w jak największym stopniu odpowiadali oni na zapotrzebowanie firmy.

Powierzenie outsourcingu firmie zewnętrznej powoduje, że pracodawca otrzymuje przeszkolonych specjalistów. Nie musi przeznaczać środków na zwiększenie kwalifikacji osób już zatrudnionych. Może od razu skupić się na poszerzeniu wolumenu przyjmowanych zamówień. Przeprowadzanie kolejnych rekrutacji na własną rękę jest obarczone ryzykiem niepowodzenia z wielu powodów. Agencje rekrutacyjne posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie oceny możliwości kandydata, więc szansa na znalezienie dobrego pracownika jest znacznie większa.

Outsourcing IT a zarządzanie zasobami

Decydując się na outsourcing zleceniodawca nie musi obawiać się problemów kadrowych – po prostu przekazuje firmie rekrutacyjnej określone zadania bez konieczności angażowania członków swojego zespołu w wykonanie zadań, z którymi profesjonaliści poradzą sobie szybciej i lepiej. Wiele agencji rekrutacyjnych zajmuje się też headhuntingiem, czyli wyszukiwaniem osób na wysoko wyspecjalizowane stanowiska, np. programistów na szczeblu Senior lub managerów. Warto zdawać sobie sprawę, że zwłaszcza w przypadku rekrutacji na kluczowe pozycje, rekrutacja potrafi trwać nawet kilka miesięcy, dlatego warto rozważyć kontakt z agencją rekrutacyjną na możliwie wczesnym etapie kształtowania się zapotrzebowania na zespół.

Dostęp do specjalistów w ramach outsourcingu IT

Outsourcing zapewnia dostęp do pracowników posiadających wiedzę i umiejętności, które gwarantują profesjonalną obsługę IT firmy i optymalizację infrastruktury informatycznej. W ten sposób znacznie łatwiej znaleźć kadrę, która podejmie się wykonania określonego zadania, i jest to tańsze rozwiązanie niż wszechstronne szkolenie własnych pracowników. Korzystanie z fachowej obsługi daje poczucie bezpieczeństwa cyfrowego i zapewnia ciągłość działalności bazującej na nowoczesnych technologiach.

Na zakończenie warto dodać, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, są obecnie uważane za dostawców jednych z najlepszych usług IT na świecie. Dotyczy to zarówno jakości usług informatycznych dla firm, jak i ceny outsourcingu. Dlatego zlecając znalezienie specjalistów firmie zewnętrznej, która wie gdzie szukać profesjonalistów, przedsiębiorca może w krótszym czasie zwiększyć zyski płynące z działalności bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *