Free cookie consent management tool by TermsFeed Przebranżowienie — jak się przekwalifikować i zmienić zawód na lepszy? - ForManWay

ForManWay

Przebranżowienie, czyli zmiana zawodu na lepszy

Przebranżowienie — jak się przekwalifikować i zmienić zawód na lepszy?

W obliczu recesji gospodarczej pracownicy zaczęli obawiać się, że nadchodzące spowolnienie rynku pracy wywoła cięcia budżetowe i masowe zwolnienia. Obawiając się utraty obecnego stanowiska, coraz częściej zaczynają myśleć o wyborze stabilniejszej ścieżki zawodowej. Jak wskazuje Barometr Rynku Pracy, aż 71% pracowników obawiających się utraty pracy lub planując zmienić miejsce zatrudnienia jest gotowych przebranżowić się. Jednak czy naprawdę jest to odpowiedź na wszystkie problemy?

Kiedy warto się przebranżowić?

Według danych Eurostatu Polacy spędzają średnio 33,5 lat swojego życia w pracy. Mimo to, w 2023 r. odsetek pracowników zadowolonych z obecnego miejsca pracy spadł z 72 do 66,4%. Niezadowolenie wzrosło we wszystkich grupach, niezależnie od płci, wieku, dochodów, stanowiska czy branży. 

Masz przeświadczenie o błędnym wyborze ścieżki kariery? Czujesz się wypalony i uważasz, że nie wykorzystujesz swoich kompetencji? To znak, że pora się przebranżowić. 

Przekwalifikowanie zawodowe — czego nie robić? 5 błędów, które popełniasz, gdy zmieniasz zawód

  1. Rzucasz pracę przed znalezieniem nowej

O ile nie masz pewności, że stać cię na to radykalne posunięcie, nie rezygnuj z obecnej pracy. Nie wiesz, kiedy natrafisz na swoją wymarzoną ofertę, a perspektywa przyjęcie kolejnej niezadowalającej pracy wyłącznie ze względów finansowych to demotywujący scenariusz. 

  1. Nie znasz swoich mocnych i słabych stron

Jeśli jesteś zdecydowany na zmianę pracy, poświęć trochę czasu na analizę swoich kompetencji. W czym jesteś dobry? Co sprawia ci przyjemność? Jakie sytuacje w pracy były dla Ciebie najbardziej motywujące? Jakie wyzwania są dla Ciebie satysfakcjonujące? Szukaj stanowiska, które pozwoli Ci najczęściej ich doświadczać. Zawsze możesz udać się także do doradcy zawodowego lub skorzystać z powszechnie dostępnych kwestionariuszy.

  1. Skupiasz się na jednej ścieżce kariery

Te same kompetencje można realizować na wielu stanowiskach, dlatego nie ograniczaj się do jednego pomysłu. Zastanów się, czy możesz znaleźć alternatywne zawody i branże, które pozwolą Ci się realizować. Im więcej opcji, tym więcej potencjalnych ofert i większa szansa na znalezienie nowej pracy.

  1. Nie znasz realiów danego stanowiska

Teoria to nie praktyka. Oferta pracy nie zaoferuje ci tej samej ilości informacji o stanowisku, co pracująca w danej branży osoba. Dlatego, zanim skupisz się na jednej ofercie, porozmawiaj z osobami ze swojego otoczenia lub wyszukaj je na Linkedinie, aby upewnić się, że właśnie to chcesz robić.

  1. Kierujesz się jedynie wynagrodzeniem 

Niewystarczające wynagrodzenie pozostaje głównym bodźcem motywującym pracowników do zmiany miejsca zatrudnienia. Taki powód podaje aż 51,1% osób zastanawiających się nad zmianą pracodawcy. Jednak jeśli w swoich poszukiwaniach będziesz kierował się jedynie wysokością pensji, możesz skończyć w kolejnej pracy, która mija się z twoimi zainteresowaniami i kompetencjami.

Na jaki zawód warto się przebranżowić?

Trendy na rynku pracy nieustannie się zmieniają, jednak wciąż dużą popularnością cieszy się sektor IT. Dynamicznie rozwijająca się branża i obietnica dużych zarobków sprawiła, że stał się celem większości osób znudzonych dotychczasową karierą. Wśród poszukiwanych wymienia się także biotechnologów, logistyków, inżynierów elektrotechnologii, pracowników usług medycznych i finansowych. 

Ponad wszystko kierujmy się jednak własnymi kompetencjami – rynek pracy zawsze przywita prawdziwego specjalistę w swojej dziedzinie.

Podsumowanie

Podjąć decyzję o przebranżowieniu nie jest łatwo, jednak w obliczu ciągłego znużenia i braku satysfakcji w życiu zawodowym, może być to słuszne posunięcie. Odpowiedni przegląd własnych umiejętności i kompetencji zdecydowanie ułatwia ten proces i pomaga zniwelować stres związany z poszukiwaniem wymarzonej pracy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *