Wprowadzane innowacje technologiczne, rosnące zapotrzebowanie na różnego rodzaju towary i usługi, a także zmieniające się oczekiwania samych pracowników zmuszają do podjęcia próby przeanalizowania zmian zachodzących na rynku pracy.
Zawody XXI wieku
Mimo systematycznie przekształcających się trendów w gospodarce istnieją branże, które zawsze pozwalają, specjalizującym się w nich osobom, liczyć na zatrudnienie. W 2020 roku do tej grupy przede wszystkim będą należeć programiści. Dzieje się tak, za sprawą nieustannie rozwijających się branż informatycznych. Ponadto, według prognoz będą poszukiwani, zresztą podobnie jak teraz – mechatronicy i projektanci sieci komputerowych. Na zatrudnienie będą mogły liczyć również osoby przeprowadzające badania w dziedzinie bio- oraz nanotechnologii. Wyniki pomiarów i analiz, które otrzymują te wykwalifikowane osoby, są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki nim rozwija się m.in. sektor spożywczy oraz farmaceutyczny.
Oprócz ściśle określonych i specjalistycznych zawodów, pracodawcy coraz częściej będą cenić u obecnych i przyszłych pracowników możliwość przekwalifikowania się. Zwiększanie swoich kompetencji lub całkowite przebranżowienie się otwiera wiele drzwi na drodze zawodowej. Należy mieć na uwadze, że żyjemy w nieustannie starzejącym się społeczeństwie. Ludzi ambitnych oraz chcących poszerzać swoje horyzonty może zacząć brakować, dlatego w kolejnych latach od pracownika będzie wymagana coraz większa mobilność i wielozadaniowość. Już teraz działając na rynku pracy lub dopiero zaczynając swoją wspinaczkę po szczeblach kariery, należy mieć na uwadze, że właściciele firm będą pracownikom powierzać zaawansowane zlecenia o zróżnicowanej tematyce.
Braki pracowników do prac fizycznych
Według przeprowadzanych analiz, w kolejnych latach w Polsce będzie brakować rąk do pracy fizycznej. Nie jest tajemnicą, że zarobkami pracodawcy nie zatrzymają w naszym kraju ani młodych Polaków, ani osób z Ukrainy. Decydują się oni na zdecydowanie lepiej płatną pracę za naszą zachodnią granicą. Zdaniem ekspertów, by zachęcić do pozostania w Polsce te często dobrze wykwalifikowane osoby, powinna być prowadzona polityka migracyjna, zapewniająca im szereg ułatwień. Polegałaby ona na pełnej nostryfikacji dyplomów i certyfikatów, łatwiejszym sposobie uzyskania obywatelstwa, czy też możliwości podjęcia pracy w dowolnym przedsiębiorstwie, a nie u wskazanego odgórnie pracodawcy. Konsekwencją braków kadrowych w branżach budowlanych mogą być problemy z realizacją największych przedsięwzięć w naszym kraju polegających na budowie autostrad, czy modernizacji miast i dworców.
Prognozy na rok 2020
W 2020 roku można zatem spodziewać się, że zapotrzebowanie na pracowników w branżach rozwojowych, związanych z nowoczesnymi technologiami, będzie stale rosnąć. Warto również zdobywać kwalifikacje w zawodach technicznych, bowiem wciąż brakować będzie doświadczonych pracowników fizycznych. Dobrym pomysłem wydaje się także poszerzenie kompetencji miękkich, które ułatwiają przebranżowienie i zwiększają konkurencyjność danej osoby na rynku pracy.